Comunicat de presă - 17.11.2015

Comunicat de presă

Confederația Caritas România informeză opinia publică că dintr-o eroare regretabilă a ajuns pe lista semnatarilor o petiție îndreptată împotriva Domnului Marius Raul Bostan nominalizat pentru postul de Ministrul al Societății Informaționale în Guvernul propus de Domnul Dacian Cioloș.

Această petiție a fost semnată de către o persoana din forurile executive ale Confederației Caritas Romania și nu de persoana care reprezintă legal Confederatia Caritas Romania, semnătura acestei persoane nefiind în acest caz opozabilă.

Președintele este persoana care reprezintă statutar Confederația Caritas România.

Dorim să afirmăm pe această cale aprecierea noastră pentru valorile și principiile democratice, antitotalitare si anticomuniste in care Domnul Marius Raul Bostan crede și pe care le promovează in spațiul public românesc cu foarte mult curaj.

Dorim de asemenea să informăm opinia publică de faptul că Domnul Marius Raul Bostan a dat dovadă de-a lungul anilor de o deosebită generozitate și disponibilitate pentru operele de caritate derulate de Caritas în România.

Amintim faptul că Domnul Marius Raul Bostan a fost membru în Cadrul Consiliului Director al Asociației Caritas Mitropolitan Greco-Catolic Blaj și a adus o contribuție deosebită la dezvoltarea acestei asociații Caritas.

Cerem organizatorilor petiției îndreptate împotriva Domnului Marius Raul Bostan să retragă Confederația Caritas Romania de pe lista semnatarilor și să i-a în considerare faptul că semnarea petiției de către o persoană din structurile executive nu angajează Confederația Caritas România.

Ne cerem scuze Domnului Marius Raul Bostan pentru această greșeală regretabilă și îl asigurăm de întreaga noastră prețuire.

Pr. Nicolae Anușcă
Președinte Confederația Caritas România